Topjelenetek

Topjelenetek

Topjelenetek 2K17. Part 2.

2018. március 25. - Swarnaus

PART 1.

 

És itt is van a Part 2 mert túl hosszú lett a blog és egybe nem engedi kitenni a blog.hu.

 

JÚNIUS:

 

Baby Driver. Avagy Nyomd, Bébi, Nyomd.

Magyar bemutató: 2017. június 29.

„Retarded means slow. Was he slow?”

Edgar Wright rendező neve valószínűleg az ínyenc filmnézők számára ismerősen csenghet, ugyanis Ő szállította a sokak által etalonnak számító Haláli Hullák Hajnalát és a Vaskabátokat is. És miután az Ant-Man rendezői székéből az unalomig ismételt „kreatív nézeteltérések” miatt eltávolították megrendezte a már régóta dédelgetett álmát, a Baby Drivert.

 A film egy srácról szól, akinek egy autóbaleset miatt folyamatosan cseng a füle és ezt mindenféle zenével próbálja tompítani. És ez által viszont egy különleges képességhez jutott. Kegyetlenül jól tud vezetni.

E tehetségét egy Doc nevű bandafőnöknél (Kevin „Pedofil” Spacey) kamatoztatja, és bankrablókat fuvaroz el a tett helyszínéről a lehető leggyorsabban. Egy idő után a srác ki akar szállni, de túl profi ahhoz, hogy csak úgy elengedje őt Doc.

A film különlegessége, hogy minden jelenet minden snitt, minden fegyverlövés és sebességváltás ritmusra történik azáltal, hogy Baby zenét hallgat.

 Nekem tetszett a film, de a vége felé kifulladni látszott.

A kedvenc jelentem az első 5-6 perc.

 

És természetesen nem mehetek el John Bernthal jelenetei mellet sem. Iszonyat tehetséges a fickó. A The Walking Deadben is imádtam és a Netflixes Daredevil 2. évadában is igen komoly drámai vénát mutatott a nézőnek.

Itt viszont szimplán csak vicces volt. És jól állt neki. (Remélem 1x bevállal egy egész estés vígjátékot).

 

És itt láttuk Őt utoljára.

 

 

JÚLIUS:

 

Spider-man: Homecoming. Avagy Pókember – Hazatérés.

Magyar bemutató: 2017. július 6.

„The world’s changing boys. Time we changed to.”

 

Pókember a 3. inkarnációjára végre visszakerült oda ahova mindig is tartozott a Marvel Cinematic Univers szárnyai alá. Tudni illik a Marvel régen a csőd szélén állt és ahhoz, hogy pénzüknél legyenek „elajándékozták” a karaktereiket más cégekhez. Így történt az, hogy míg a Fantastic 4 és az X-Men jogok a FOX-hoz a Pókember jogai a Sonynál landoltak. És míg a Sony is hasonló képen balfaszkodott a karakterrel, mint most a Warner a DC-vel a Marvel szépen összeszedte magát és újratárgyalták a jogokat a Sonyval (azóta már tudjuk jól, hogy a FOXot is felvásárolta). Így történt meg az, hogy Peter Parker végre ténylegesen is HAZATÉRT oda ahol mindig is lennie kellett volna.

 

Az Amerika Kapitány: Polgárháborúban bemutatkozott új fiatalos Pókember hamar elnyerte a közönség tetszését. Tom Holland nem kicsit jól hozta a szerepét. Így történt meg az, hogy durván 1 évre rá meg is kapta a különálló filmjét, ami brutálisan nagyot robbant a kasszáknál. Az egyetemista és a fényképész Peter Parkert felváltotta egy középiskolás Peter akivel sokkal jobban lehetett azonosulni. Kicsit önfejű, kicsit makacs, és túlságosan bizonyítani akar „mentorának” Tony Starknak, de pontosan emiatt lesz sokkal emberibb, barátságosabb és közkedvelt Pókember.

A fő gonosz is telitalálat lett ugyanis, ha még 1x meglátom, a zöld manót valamilyen formában kirohanok a teremből.

Michael Keaton úgy látszik, most már minden szárnyas lényt el fog játszani :D. (Batman, Birdman)

Sok jó jelenet volt az új Pókemberben kezdve az elején lévő montázzsal, amikor Peter segít a civileknek vagy a hajón lévő utasok megmentése ahol Stark papa is besegített és a végén kioktatja.

De a legjobb akkor is ez:

 

War of the Planet of the Apes. Avagy A Majmok Bolygója 3 – Háború.

Magyar bemutató: 2017. július 13.

„Ape not kill Ape”

 

A Majmok Bolygója sosem tartozott az erősségeim közé. A régi eredetit láttam Charlton Hestonnal és a végén lévő csavar iszonyat erős volt nekem anno, de utána valami iszonyat szar felejthető folytatások jöttek. Majd eltelt jó néhány év, és Tim Burton úgy gondolta, hogy ideje leporolni a franchise-t 2001-ben. Bár ne tette volna.

Majd ismét 10 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy Hollywood úgy érezze az emberek nagy része reményeik szerint már elfelejtette a Burton féle verziót és így újra megpróbálkozzanak egy reboottal.

 

Az eredmény elképesztő siker lett. Rupert Wyatt filmjét szinte zabálta a nép és azonnal a folytatást akarták nézni. A film vége nagyon ügyesen nyitva hagyott egy kis kaput a lehetséges folytatásnak, ami 2014-ben el is érkezett immár Matt Reeves vezénylése alatt. Sokkal grandiózusabb lett, és ami a lényeg még jobban elmélyítette az ember vs. majom konfliktust és még erősebb karakterdrámát láthattunk, mind két fél oldalán.

Természetesen Hollywood mindig is trilógiákban gondolkozott így nem volt meglepő, hogy elérkeztünk 2017-hez, amikor is bemutatták a 3. etapot, aminél szintén Reeves ült a rendezői székben.

 

Itt a főszereplő Caesar már nem is próbálkozik békét teremteni az emberekkel, és csak annyit akar, hogy hagyják Őt és a családját és az egész klánját végre békén. Persze az ember mindig máshogy gondolja, és szüntelen ki akarja irtani az utolsó majmot is. De persze érthető az ok, ugyanis a majmok által terjesztett vírus miatt az emberek szépen sorban elhullnak. Mind két félt meglehet érteni ugyanis kevés olyan film van ami olyasmire veszi rá a nézőket, hogy a majmoknak szorítson, és a saját faja kihalásában reménykedjen.

 

Mindegyik rész nagyszerű szerintem és mindig képes valami újat valami többet mutatni az embernek. Ez természetesen szerintem nem lenne akkora siker Andy Serkis (A Gyűrűk Ura 1,2,3, Fekete Párduc) nagyszerű kimagasló alakítása nélkül. Elképesztő mit leművel a vásznon. A Motion Capture koronázatlan királya és már nagyon rég megadtam volna neki az Oscart.

Apropó Oscar díj. Szerintem a film a látványra simán megérdemelné az aranyszobrocskát, mert az valami páratlan, amit leműveltek a vásznon. És itt most nem azt értem, hogy hatalmas harcok vannak rengeteg robbanással és csihipuhival.

Hanem amikor csak beszélgetnek egymással a majmok fényes nappal a hóban ott egyszerűen nem tudtam eldönteni, hogy ez most CGI majmot nézek vagy betanítottak egy majmot mutogatni és beszélni. Miután a hó megolvad a majom szőrén és víz formájában lecsorog a szőrén az egyszerűen szemkápráztató volt a nagyvásznon.

Az Andy Serkis által alakított Caesaron annyira nem is, de a Karin Konoval által életre keltett Maurice egyszerűen hibátlanul lett lemodellezve. A Régebbi részeknél már kicsit kilóg a CGI Caesarnál és a többi majomnál is, de itt egyszerűen nem lehet eldönteni, hogy az ott most tényleg egy MoCap ruhában mutogató valaki vagy tényleg betanítottak pár majmot a szerepre. Elképesztő én mondom.

 A film legerősebb részei a látványon kívül szerintem egyértelműen Woody Harrelsonhoz köthetőek. Ő is kimagasló alakítást nyújtott Serkis mellett. A párbeszédeik velősek és a karaktermélyítés mellett sokkal jobban tudunk azonosulni is vele. Ugyanis csak látszólag tűnik egysíkú karakternek, valójában amiket művel az teljesen megérthető hogyha az Ő szempontját nézzük. Hiszen ki az, aki nem kattanna be egy kicsit attól a tudattól, hogy az emberiség szépen lassan elkorcsosul, elpusztul és a helyét „primitív” majmok veszik át?

 

 

Valerian and the City of Thousand Planets. Avagy Valerian és az Ezer Bolygó Városa

Magyar bemutató: 2017. július 20.

„Yeah, we’re a team”

 

Hiába a gyönyörű szemkápráztató látvány és az ötletes megoldások ez a film a Ghost in the Shell-hez hasonlóan elkésett. George Lucas (a Star Wars kiagyalója) saját bevallása szerint nem vett át ötleteket a filmből, de a tények magukért beszélnek, ugyanis rengeteg elemet Lucas a Valerianból kölcsönzött. Habár ezt Ő sosem vallotta be, azért vannak egyértelmű jelek mint pl: Valerianék hajója nyomokban 1 kis Millenium Falcont tartalmaz. Vagy fordítva.

Persze nincs is azzal gond, ha „kölcsön veszel” dolgokat, a játékipar ezt már évtizedek óta használja. Csak csináld jól. Lucas jól csinálta. Besson annyira nem.

A francia rendező neve megannyi felejthetetlen filmnél felcsendült már. Elég, ha annyit mondok, hogy a Taxi széria vagy a Yamakasi, de a 2014-ben bemutatott Lucy is kellően elnyerte a közönség kegyét.

Mint már mondtam, ez a film elkésett. Már túl vagyunk megannyi Star Wars és Star Trek filmeken is, szóval ez a film nagyon újat nem fog mutatni. Technikai oldalról nézve tényleg nem lehet belekötni, hiszen az valami elképesztő amit leanimáltak elénk a CGI szakemberek. Alpha űrben lebegő városa megannyi idegen életformának ad otthont és külön negyedek, körletek, utcák, és városok jöttek létre. Az egész nagyon színes és lüktet, szóval vérbeli sci-fi rajongóknak azért tudom ajánlani, de a történettől ne várjunk túl sokat.

 

Kedvenc jelenetem pedig az amikor Valerian ügynök elkezdi üldözni az ismeretlen lényeket Alphán és a legrövidebb utat kéri Laurelinetól. Az meg is mutatja neki a legrövidebb utat, de ehhez viszont át kell, törjön megannyi vastag falon és rengeteg ismeretlen helyszínen kell végigfutnia. Ezáltal a jelenet által csodaszép, különleges helyszíneken verekedi át magát főhősünk  és megannyi ismeretlen lényt láthatunk nagyon rövid időn belül.

Tetszett.

 

Dunkirk. Avagy Dunkirk.

Magyar bemutató: 2017. július

"I mean, You can practically see it from here."

     "What?"

"Home"

 

Sajnos nem hagyott bennem maradandót ez a film és megmondom őszintén szétuntam magam rajta. A Fegyvertelen Katona 2016 végén nálam olyan szinten magasra tette a lécet, hogyha háborús filmről van szó, hogy azt már igencsak nehéz megugrani. Nolannek nálam nem sikerült, de hát ez van. Túlságosan kimért és mesterkélt volt az egész film emiatt nem is jut eszembe semmi rendhagyó jelenet.

Na jó. Tom Hardy még mindig jó színész.

 

AUGUSZTUS:

 

Annabelle 2.  Avagy Annabelle 2 – A teremtés

Magyar bemutató: 2017. augusztus 10.

„It’s coming after me.”

 

Úgy voltam az Annabelle 2-ővel, hogy mivel amúgy is az első rész előzménye (ami meg a conjuring vagy melyiknek az előzménye), ezért nem baj, ha az első rész ismerete nélkül vágok bele az ijesztő baba 2. részébe mivel ahogy már leírtam párszor: előzmény.

 Nem szoktam horrorfilmeket nézni moziban, mert szerintem ahhoz, hogy kellő hatást fejtse ki otthon kell nézni egyedül a sötétben. Utoljára, amit moziban néztem horrorfilm és állítólag horrorfilm volt az a Fekete Ruhás Asszony második része, de azt erős túlzással sem lehet horrornak nevezni ugyanis én szétröhögtem a fejem azon a filmen. Az a jelenet megvan, amikor hirtelen sötét lett és vagy 2 percig próbálják a lámpást újra begyújtani és nem megy nekik? És rá egy fél perccel meg valaki előkapja a zseblámpáját? Na most egy ilyen filmet hogy vegyek komolyan?

 Ezzel szemben az Annabelle 2. részében igen csak minőségi ijesztgetést nyújtottak nekünk és nem egyszer feszengtem a film alatt a többi emberrel. Hangulatteremtésben és történetvezetésben is kiemelkedő volt és a legtöbb filmben az idegesítő gyerekszínészeken bukik minden, de itt mindenki remek alakítást nyújtott.

Érdemes megnézni a horror rajongóinak, mert tényleg ijesztő, feszült és a tény, hogy az Annabelle baba egy létező baba és tényleg furcsa dolgokat csinál, még rá tesz 1 lapáttal.

 Kedvenc jelenetem pedig a legvégén a feliratok után egyből, amikor jó lassan közelítenek Annabellre és ijesztő creepy zene a háttérben és a kamera szinte már olyan közel van, hogy várod, mikor mozdul meg, mert szinte biztos vagy benne, hogy megfog mozdulni, vársz, vársz, vársz a feszültség már a tetőfokára hágott és az utolsó pillanatban egy hangyafasznyit a kamera felé fordul, és bumm egyből sötét kép. Várható volt és hatásos.

 

 

SZEPTEMBER:

 

IT. Avagy AZ.

Magyar bemutató: 2017. szeptember 7.

„Time to float.”

 

Új hónap és egy újabb horror. A méltán híres (bár a mai szemmel kicsit csúnyácska) Stephen King adaptáció az IT vagyis az AZ kapott egy új friss feldolgozást. Új nagyszerűen alakító gyerekszínészekkel és a híres Krajcáros bohócgúnyájába is belebújhatott valaki. A választás nem másra esett, mint Bill Skarsgardra akinek nem más az apukája, mint a híres Stellan Skarsgard (Thor 1,2) és olyan testvérei vannak, mint Alexander Skarsgard (Tarzan legendája, Mute) és Gustaf Skarsgard (Vikingek sorozat).

 A feladat nem volt egyszerű, mert sok rajongó emlékezetében még mindig Tim Curry „zseniális” alakítása él és egyből jöttek a fröcsögések, hogy „Jajj minek kell remake?” meg „Úgy is bukni fog az a szar” khm $700,381,748 dollár világszinten khm.

Nos a híres 1990-es IT igen csak réginek mondható és mai szemmel a kopottas effektek és a néhol igencsak kínosnak érződő jelenetek után azt kell mondjam, hogy a 2017es feldolgozást elnézve jól tették, hogy remakelték.

 A gyerekszínészek zseniálisak, Bill Skarsgard remekel és a 80-as évek hangulata is tökéletesen lett a vászonra adaptálva. Ijesztő, feszült, dármai és amin a legjobban meglepődtem az, hogy vicces. Rengeteg poént ellőnek benne főleg a szemüveges gyerek Finn Wolfhard (Stranger Things sorozat) szállítja a jobbnál jobb aranyköpéseket.

Kedvenc jelenetem érdekes módos rengeteg embernél kicsapta a biztosítékot és sok helyen olvasom, hogy teljesen erőltetett és szinte már nevetséges és kínos volt az amikor Pennywise kicsomagolja magát a hűtőszekrényből.

 

Wind River. Avagy Wind River – Gyilkos nyomon

Magyar bemutató: 2017. szeptember 7.

„Luck don't live out here.”

Az utóbbi hónapokban mástól sem volt hangos a sajtó és az internet mint a gyerek és női illetve férfi molesztálásoktól. Kevin „Pedofil” Spacey karrierje is úgy dőlt össze mint egy kártyavár (hehe érted mint a sorozata) miután kiderült róla, hogy sok emberrel erőszakoskodott régebben és még most is mert visszaélt a hatalmával.

És a híres Weinstein Companyról illetve annak megalapítójáról Harvey Winsteinről is kiderültek a turpisságok. Azóta a cég csődbe ment és Harveyt is megutálta egész Hollywood. Ezért jöttek létre ezek a #metoo szervezetek stb.

De még mielőtt ez megtörtént leszállították nekünk a 2017. szeptember hónap egyik legjobb filmjét (ami ironikusan egy olyan bűneset köré épül ahol megerőszakoltak egy lányt). A western téma nem halt meg csak északabbra költözött.

A történet szerint egy lány holtestére bukkannak a Wind River indián rezervátumban. Sajnos a világ egyik legelszigeteltebb helyén vajmi kevés az esélye, hogy megtalálják a tettest és kézre kerítsék. Ugyanis gyilkosság és erőszakolás történt. Hamarosan egy FBI ügynök érkezik, aki a holttestre rá találó tapasztalt nyomkövetővel karöltve mindenáron fel akarják göngyölíteni az ügyet.

Főszerepekben az a Jeremy Renner és Elizabeth Olsen szerepel, akik bizony a Marvel Filmes Univerzumnak hála már nem 1x szerepeltek együtt, ugyanis Ők ketten Sólyomszem és Scarlet Witch a Bosszuállók Ultron korából és az Amerika Kapitány Polgárháborúból.

Egy gyönyörű lélegzetelállító havas tájakon játszódó igazi vérbeli western nyomozós film. Aprólékosan felépített történet és remek sztori vezetés. Jeremy Renner kimagasló alakítása a Bombák földjén óta. Mi kell még?

Pete halála igencsak kielégítő a végén, mint legjobb jelenet.

 

 

Kingsman: The Golden Circle. Avagy Kingsman 2: Az aranykör.

Magyar bemutató: 2017. szeptember 21.

„Wave your hands in the air like you don’t care”

Kevés olyan film van, ami szinte ORDÍT azért, hogy most rögtön készítsék el a folytatást.  Szinte biztos volt, hogy a 2014-ben bemutatott és igen nagy népszerűségnek örvendő Kingsman a Titkos Szolgálat, folytatást fog kapni (és persze a $414,351,546 dollárnyi összbevételnek hála).

Bár Matthew Vaughn rendező (X-Men az elsők, Ha/ver,) soha nem rendezett eddig folytatást ennél a filmnél mégis visszatért és valószínűleg (az eleve trilógiának tervezett) a 3. részt is Ő fogja szállítani. Szerintem ez nagyon jó hír, mert Vaughn igazán kreatív és remek ötletekkel szokott előállni filmjeiben. Remek akciójelentek, pörgős zenék és kiváló kamerakezelés.

Rengeteg, de tényleg rengeteg jelenet van a Kingsman az Aranykörben, amik tetszettek. Ott van Pedro Pascal (Game of Thrones sorozat) összes jelenete, amikor a két revolverével legyak egy egész ellenséges csapatot majd miután kifogy, a lőszerből a lézer lasszójával kettévág egy ellenfelet, azt szinte öröm volt nézni.

De a 2 kedvenc jelenetemet linkelném most be ide és az máris az elején történő autós üldözés.

És mivel a vágatlan jelenetek a gyengéim (mint az első részben lévő templomi verekedés) ezért a végén lévő hármas harcot is természetesen belinkelem. Bár ez tippre fake vágásnak tűnik (meg nem is teljesen vágatlan) mert szemfüles és filmekben jártas tapasztalt kollégák biztos észrevették, mint én, hogy hol van trükkösen megvágva. Nem baj akkor is tetszik.

 

OKTÓBER:

 

Blade Runner 2049. Avagy Szárnyas fejvadász 2049

Magyar bemutató: 2017. október 5.

„I had your job once. I was good at it”.

 

Az 1982-es Harrison Forddal fémjelzett és Ridley Scott által rendezett első rész nem robbantott kasszát annak idején. Sőt mi több sokan utálták is mivel nem értették miről szól. Pedig mai szemmel nézve még mindig megállja a helyét és a technikai megoldások is elképesztőek.

Aztán idővel a szép lassan kult. státuszba emelkedett filmnek rengeteg rajongója lett és sokan a mai napig a sci-fi és a Cyberpunk stílus alapköveként tekintenek rá.

Több mint 35 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy Hollywood végre elkezdjen potenciált látni a Cyberpunk stílusban. Kezdődött minden 2017 év elején a Ghost in the Shell adaptációjával és októberben megkaptuk ezt a gyönyörű folytatást a „visionary” rendezővel Dennis Villeneuvel akinek olyan remek kritikailag is elismert alkotások írhatók a számlájára, mint a Sicario az Érkezés vagy a Fogságban című filmek.

Ez a film egyszerűen gyönyörű. Az utóbbi évek filmtermései közül valószínűleg ez a film viszi a prímet a vizuális effektek terén (és azóta tudjuk jól, hogy Oscar díjakat is nyert legjobb effekt és legjobb fényképezés kategóriákban). Kevés olyan alkotás van, aminek a film első jelenetében is olyan szintű hangulat áramlik, hogy a nézőt azonnal beszívja ez a világ és többet akar látni belőle.

A zenei aláfestések is csontig hatolóan hangulatosak.

Sajnos nem mindenkinek fog tetszeni ugyanis az elvont és lassú téma illetve a relatíve hosszú játékidő miatt (164 perc) a moziban is sokan inkább a telefonjukat babrálták és ásítva a székükben forgolódva mutatták ki nem tetszésüket a film már 20. (!) percében is. Pedig ezt a filmet át kell érezni.

Nincs is szebb és hangulatosabb látvány, mint az eső áztatta sci-fi Los-Angeles aminek sűrű szmog rétegje miatt szinte állandóan sötétség van.

Az ilyen filmekre, mint a Blade Runner rá kell hangolódni. Kell egy bizonyos kedv egy bizonyos értelmi szint, hogy igazán élvezhető legyen és megtalálja benne a néző a szépséget és az értéket. Kevés ilyen film van. Becsüljük meg. És valószínűleg pár év múlva ez is arra a sorsa jut mint az első rész. Kultfilm lesz.

Kedvenc jelenetem? Hmmm. Az egész film. De sajnos azt nem tudom belinkelni ide.

 

NOVEMBER:

 

Thor: Ragnarok. Avagy Thor 3: Ragnarök

Magyar bemutató: 2017. november 1.

„What are you, Thor, god of hammers?”

Az év 3. és egyben utolsó Marvel filmjéhez érkeztünk és az nem más, mint a hányattatott sorsú Thor széria 3. felvonása. A Thor filmek a Marvel Cinematic Universe szégyenfoltjai ez tény. Lehet szeretni őket meg jól szórakozni rajtuk, de egyszerűen nem ugorják meg azt a bizonyos szintet. Thor karaktere anno Amerika Kapitánynál is gagyibb és unalmas volt (azért mondom, hogy anno mert a Tél Katonája óta Rogers Kapitány elég nagy népszerűségnek örvend) hiába egy istenről van szó.

Ezt észre is vették a producerek és a Marvel gyorsan kapcsolt és egy kicsit változtattak a recepten. Taika Waititire az Újzélandi indie rendezőre és színészre hárult az a megtisztelő feladat, hogy megrendezze Thor harmadik kalandját. Ha te is vakarod a fejed Taika neve hallatán akkor nem vagy egyedül. Valószínűleg sokaknak nem cseng ismerősen, de egyébként egy nagyon tehetséges rendezőről van szó, aki főleg vígjátékokban jeleskedik (Hétköznapi vámpírok, Vademberek hajszája).

Ezért is lett a Ragnarok könnyebb, lazább és vidámabb hangvételű.

A film nem volt rossz, sőt rögtön 2 jelenet is tetszett benne. Az elején lévő harc és a végén az a kicsit Motal Kombat beütésű jelenet a Bifröstön.

 

 

Murder on the Orient Express. Avagy Gyilkosság az Orient-expresszen

Magyar bemutató: 2017. november 9.

„My name is Hercule Poirot and I am probably the greatest detective in the world.”

Amíg a 3. Sherlock Holmes filmre várunk addig itt van nekünk a hasonlóan zseniális, kiváló Belga származású nyomozó Hercule Poirot.

Agatha Christie híres fiktív nyomozójának a leghíresebb ügyét adaptálták ismét nagy vászonra és az nem más, mint az Orient Expresszen elkövetett gyilkosság ahol éppen jelen van a híres detektív. Bár megfogadta, hogy legutóbbi ügye után egy kis pihenést és szabadságot fog kivenni, de az élet közbeszól és a vonaton lévő gyilkosságot valószínűleg csakis Ő oldhatja meg. Vonakodva, ámbár végül elfogadja a felkérést és kezdetét veszi a nyomozás, ami sokkal megdöbbentőbb, mint azt hinnétek. Bizonyára sokak kedvence volt az 1989-ben elindított Agatha Christie: Poirot sorozat, ami egészen 2013-ig (!) futott. Sokakban mai napig a leghitelesebb legjobban szerethető inkarnációja Poirotnak az David Suchet. Persze nem csak Ő bújt a híres detektív bőrébe. Olyan hírességek játszották el ezt az okos nyomozót, mint Alfred Molina (Pókember 2., A da Vinci-kód) vagy Sir Peter Ustinov (Főnix és varázsszőnyeg, Alice Csodaországban (1999)). A legújabb inkarnációja nem más, mint a híresen egocentrikus (bár kétség kívül remek rendező és színész) Kenneth Branagh (Harry Potter és a Titkok Kamrája, V.Henrik), aki nem volt rest a rendezést is bevállalni a főszerep mellett.

 Az elsőre furának ható, de a film végére igazán meg szerethető karakterrel könnyedén tud azonosulni a néző. Nem mellesleg Branagh igencsak terebélyes bajuszt növesztett a szerep kedvéért.

Rengeteg kiváló színész köztük Johnny Depp (Fedőneve: Donnie Brasco, Az utazó), Daisy Ridley (Star Wars 7-8), Michelle Pfeiffer (A sebhelyesarcú, Temetetlen múlt), Judi Dench (Riddick – A sötétség krónikája, A levendula illata), Willem Dafoe (Aviátor, Amerikai pszicho), és Sir Derek Jacobi (A király beszéde, Azután) asszisztált eme mű elkészülésében. Igazán impozáns szereplőgárdát sikerült leszerződtetni a filmre és a végeredmény nem hagy maga után kívánnivalót. Hiánypótló nyomozós filmet kapunk, aminek amúgy a folytatását tervezik szintén Branagh rendezésével és főszereplésével.

Kedvenc jelenetem? Egy ilyen filmnél csakis a végét várja az ember, mert már szó szerint b*ssza az ideg, hogy akkor most ki a gyilkos? A csavar a végén mindenképp kielégítő volt számomra. Bár voltak erre utaló jelek, de valamiért nem hittem volna, hogy ez lesz a vége. És mégis.

 

Justice League. Avagy Az Igazság Ligája.

Magyar bemutató: 2017. november 16.

„There are heroes among us. Not to make us feel smaller, but to remind us of what makes us great.”

A Justice League forgatása alatt Zack Snydernek (Holtak Hajnala, Álomháború) tragikus körülmények között meghalt a kislánya Autumn Snyder. Emiatt a rendező még jobban a munkájába menekült, de érezte, hogy ez így nem helyes. Ez így nem mehet tovább. Ezért úgy döntött azt fogja tenni amit minden apa tenne ilyenkor, inkább a családjával fog foglalkozni. Ugyanis úgy érezte egy film sem ér annyit, hogy távol legyen a családjától ilyen nehéz időszakban. Természetesen Zack továbbra is szívén viseli a DCEU sorsát és minden erejével azon van, hogy kiváló és szórakoztató produkciókat mutasson be a nagyközönségnek, amik nem mellesleg még mondanivalóval is bírnak.

 A Man of Steel egy szuperhős felemelkedését és elfogadását bemutató origin story volt, amely gyönyörű képsorokon keresztül mutatta be nekünk az emberiség reményét Clark Kentet vagyis Supermant. Esendő volt, naiv, de mindenképpen felnőtt a feladathoz, amit apja illetve nevelőapja szánt neki. Végre elfogadta ki is Ő valójában és mit tehet az emberiségért.

A Batman v. Superman viszont két ellentétes szuperhős különvéleményét próbálta az átlagnéző elé vetíteni rengeteg sötét szinte már melankolikus környezetbe helyező jelenetekkel. Ezt kisebb nagyobb sikerrel el is érték, de sok ember valószínűleg becsapva már-már csalódva érezte magát a film nézése közben. Persze szépen fel volt építve mind két oldal véleménye és a játékidő nagy része nem a tényleges fizikai csihipuhival mélyíti el a két karakter konfliktusát, hanem sokkal inkább szellemi szinten próbál igazat adni mind  Brucenak mind Clarknak.

Bruce motivációi is teljesen érthetőek, hiszen ha csak 1% esély van arra, hogy Superman az emberiség ellen fordul akkor meg kell állítani, mert erejével képes kipusztítani az egész bolygót. A film Superman önfeláldozásával zárul, ami még jobban belemélyeszti Bruce szívébe azt a bizonyos tört, hogy Ő egész végig el akarta pusztítani azt a lényt, aki a legemberibb volt mind közül. A Justice Leauge nem sokkal ezek után a történések után veszi fel a fonalat. A világ Supermant gyászolja és a bűncselekmények száma az egekbe ugrott az óta amióta eltávozott az élők sorából az Acélember. Bruce ezért eldönti, hogy személyesen keres fel különleges képességű embereket, akik hol azonnal, hol pedig később csatlakoznak hozzá. A tét nem kisebb, mint az egész világ sorsa.

Az ember azt hinné, hogy egy ilyen grandiózus filmnél ahol ennyi új karaktert bemutatnak (különálló filmek híján) mint például Cyborg, Aquman vagy a Flash akkor ott minimum 150-160 percesnek kell lennie a játékidőnek (mint a BvS-nél), hogy kellő módon megismerhessük a karaktereket, a motivációjukat és, hogy szépen megszerettethessék magukat a közönséggel.

Erre mit csinál a kedves Warner? Eléd rak egy 119 perces filmet, aminek valószínűleg a 2/3-át újraforgatták és kivágták Snyder távozása után.

A rendezői székbe azt a Joss Whedont ültették (miután Zack távozott) aki olyan filmeket tett már le az asztalra a konkurens cégnél, mint a sokszereplős Bosszúállók és a Bosszúállók: Ultron kora. Azt el kell ismerni, hogy ha csapatok mozgatásáról és dinamikájáról van szó és csípős poénos megjegyzéseket kell tenni a karakterek szájába, akkor Whedon tökéletes választás. De sajnos nem tudta visszaadni (vagy nem is akarta) azt a „Visionary” elképzelést, amit elődje már lefektetett a MoS-ban és a BvS-ben.

A Warner töketlenkedése a producerek szorítása és Whedon beleszarása meg is hozta a végeredményt. Egy finoman szólva is közepes filmet kaptunk „oké” történettel és néhol igencsak borzalmas CGI-al (a már rengetegszer emlegetett Henry Cavill bajusz).

$614,729,668, dollárnál meg is állt a film világszerte ami már csak azért is poén mert a BvS $873,260,194 miskát termelt világszinten és hosszabb is volt és kevesebb szuperemberke szerepelt benne.

A vegyes fogadtatás után a Warner ismét leépítéseket tartott és átszervezésekkel próbál valamit elérni. Kitudja hanyaggyára már.

 Kedvenc jelenetem a Final Fight volt, mert azért az csak epikus, amikor az egész csapat nem tud semmit se tenni Steppenwolf ellen aztán megjelenik Superman aki kvázi bokszzsáknak használja a film fő gonoszát.

Szomorú vagyok, mert sokkal jobb is lehetett volna ez a film. Na majd az Aquman ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

Star Wars Episode VIII:
The Last Jedi. Avagy Star Wars 8 – Az utolsó Jedik.

Magyar bemutató: 2017. december 14.

„See you around, kid.”

Miután a Disney megvásárolta George Lucastól a Star Wars jogait a Mickey Egeres cég nem sokat pihent és azonnal belecsapott a lecsóba. Bejelentették, hogy 2015-ben jön a Star Wars 7. része, de ez még nem minden mert a páratlan években (2015-17-19) a fő történetszálból kapunk egy újabb epizódot, míg a páros években (2016-18-20) egy úgynevezett Star Wars story spin off részt kapunk.

Ezeknek nincs köze a fő történetívhez és csak úgymond kitölti azt az évet is SW-vel, hogy ne szomorkodjon az átlagember és addig is tud nézni valamit, ami Star Wars. A már jól ismert 2016-os Rogue One után 2018-ban megkapjuk mindenki kedvenc csempészének Han Solonak az eredet sztoriját. Nyilván Ford nélkül.

Na de kanyarodjunk vissza a tavalyi év talán legjobban várt, ha nem a legjobban várt filmjéhez az Epizód 8hoz.

 

Sajnos nekem abszolút nem jött be pedig nagyon vártam már, hogy láthassam az öreg badass Luke Skywalkert a nagy vásznon.

Ezt félig meddig meg is kaptam, de sajnos a rendező több oda nem illő jelenetet is levezényelt, amin szinte ordít, hogy Disney szorítás miatt lettek betéve.

A komplett kaszinós rész tök fölösleges volt Finnel és Rose-zal, ráadásul a végén még átment egy PETÁ-s reklámba a „Mentsük meg a kutyalovakat” című résznél. Minek?

Vagy ott van Leia olyan szintű erőhasználata, amitől Ő hirtelen Superman és Mary Poppins közös gyermekeként az űr kegyetlen hidegében játszi könnyedséggel „húzza vissza magát” az erő segítségével. Miért?

Az infantilis barmokból álló Első Rendet már meg sem említem, akik kb. az egész film alatt tisztes távolságból követik a nyilvánvalóan az utolsókat rugó ellenállók hajóját, ahelyett, hogy fogták volna és 3 TIE-Fighterrel rövid időn belül űrszemétté változtathatták volna Leia és kis ellenálló csapatát. Valós!

De persze ott van még a híres Snoke fővezér ez az erős és velejéig romlott alak, aki két ember elméjét galaxisokon keresztül játszi könnyedséggel köti össze, de azt nem képes észrevenni, hogy 1 centire tőle az elkobzott fénykard felé irányul majd aktiválódik és így monológja közepén úgy vágja ketté Őt Kylo Ren mint meleg pisi a hóembert. Hogy?

És persze ne feledkezzünk meg badass Lukeról aki annak rendje és módja szerint kapott egy epikus kis jelenetet, de a végén kiderül, hogy Ő mindvégig csak egy szellemi kivetülés és az igazi Luke továbbra is azon a szigeten van és gőzerővel azon dolgozik, hogy fenntartsa ezt a kivetülést az elméjével.

Természetesen elfáradt a nagy erőlködésben, de semmi baj kicsit lepihen és máris jobban lesz. Meghal és eggyé válik az erővel. Anyád.

Vagy ott van Rose idióta felfogása az önfeláldozásról. Igaz, hogy 10 perccel előtte Holdo fénysebességgel beleszáguldott egy rakás hajóba és a testvére is feláldozta magát a nagyobb jó érdekében. De se gáz.

Slusszpoénnak pedig a legvégén beletettek nekünk egy gyereket, aki a söprűt magához húzza az erő segítségével. Mert most már mindenki erőhasználó nem tudtad?

De a Disneyt nem érdekli az átlagember nyivákolása. Így is több mint 1 milliárdot termelt már világszinten és a merchandies termékekkel még többet fognak. Szerinted miért kerültek bele olyan cuki kis állatkák, mint a porg vagy a kristály rókák? Azt hitted lesz valami szerepük? Elhitted.

Na de lényeg a lényeg még ebben a filmben is voltak olyan jelenetek, amik nálam bekerültek a topba.

Nem fogjátok elhinni, de rögtön 4 ilyen jelenet is van. Ezért nálam a film 10/4.

 

Rey & Kylo Ren vs Praetorian Guards.

Dinamikus harcjelenet a két fénykard használó és Snoke fővezér őrsége között.

Tetszett.

Vice Admiral Holdo Hyperspace Sacrifice.

Az egyik legmegdöbbentőbb és legjobb jelenet az egész 8. részben szerintem az amikor Holdo admirális fénysebességgel beleszáguld a lázadók hajójával az Első Rend flottájába az űrben. Hangulatfokozásként 10 másodpercig ennél a jelenetnél teljesen csönd van és semmilyen hangot nem lehet hallani. Ezt az értelmes emberek egyből levágták, hogy ez a hangulatfokozása miatt történik így.

A buta amerikaiaknak sajnos ki kellett írni egy tájékoztatót, hogy a film egy bizonyos pontjánál elmegy a hang, de ez nem hiba, hanem tudatos rendezői döntés. Szerencsétlenek.

Yoda & Luke.

A film legnagyobb meglepetése nálam egyértelműen az amikor Yoda szelleme megjelenik Luke ellőtt. Abszolút nem vártam ilyesmit és felüdülés volt újra látni a kis szarost. Ráadásul elhagyták a borzalmas CGI Yodát és újra a bábu Yodát mutatták, ami kellemes emlékeket ébresztett bennem is, de főleg az idősebb korosztályban, akik az eredeti trilógián nevelkedtek.

 

Luke vs Kylo Ren.

Vége felé.

Nagyon sokan várták már tűkön ülve, hogy alkosson valamit az öreg Luke mert az amit a 7. részben „nyújtott” és a 8. részben a film végéig mutatott az finoman szólva is kevés volt.

Én éreztem, hogy lesz itt még valami nagyon komoly jelenet vele és ezt meg is kaptam hellyel, közzel. Ahogy fentebb is írtam a negatívum az a pozitívum is, mert hiába derül ki, hogy az öreg Skywalker itt a fináléban csak egy szellemi kivetülés Kylo előtt azért az a jelenet, amikor vagy 6-7 lépegető teljes tűzerővel elkezdi bombázni az öreg Jedi mestert aztán Ő csak úgy leporolja magát azért az priceless.

 

 

Jumanji: Welcome to the Jungle. Avagy Jumanji – Vár a dzsungel

Magyar bemutató: 2017. december 21.

„A game for those who seek to find / A way to leave their world behind.”

Ki nem látta annak idején a Robin Williams (✝) nevével fémjelzet 1995-ös klasszikus Jumanjit? Gondolom, mindenki ismeri. Kedves kis szórakozás volt egy olyan társasjátékkal a főszerepben, ami valamilyen mágikus képességekkel lehetett felvértezve, mert mindenféle furcsa dolgokat és lényeket volt képes hozni egy másik világból, Jumanjiból.

2017-hez érkeztünk és a Sonynál úgy gondolták ideje leporolni a játékot és egy új friss epizóddal előállni. Nem remake nem is reboot, hanem mindjárt az 1995-ös részt akarták pontosan onnan folytatni ahol abbahagyták.

Mint derült égből a villámcsapás akkora sikere lett ennek a filmnek érthetetlen okokból. Karácsony tájékára betenni a Star Wars mellé egy kicsit elkésett marketingel egy olyan filmet, aminek semmi köze a karácsonyi hangulathoz minimum öngyilkosság. De úgy látszik, a nép nem bír betelni Dwayne „Ne hívjatok többé The Rocknak” Johnsonnal és irdatlan mennyiségben megdobálták zöld hasúval a produkciót az egész világon. Globálisan $923,398,224 (!) dodót zsebelt be a film. Azért ez több mint siker.

Kedvenc jelenetem a végén lévő motoros rész amikor Karen Gillan karaktere átadja Rocknak a zöld követ amit bele kell helyezni a Jaguár szobor szemébe és ordítani, hogy JUMANJIII.

 

A közönségnek hála már tervben van a folytatás, amit szintén karácsonyra szeretnének időzíteni 2019-ben pontosan a Star Wars 9. rész mellé. Azért bátorságban nem kell a másik stúdióba menni a Sonynak az is biztos.

Dwayne egyébként nagyon komoly tempót diktál. Csak 2017-ben 3 filmje is volt (Baywatch, Fast and Furious 8, Jumanji) illetve a Nagypályások című sorozatának is ebben az évben jött a 3. évada.

Az ex-pankrátor nem pihen, mert 2018-ban jön a híres játékadaptáció a Rampage élőszereplős változata illetve egy felhőkarcolón játszódó akció-dráma is Skyscraper címen. Ezen belül évek óta elvállalta már a DCEU-ban Shazam (ami egyébként a napokban, hetekben forog) legnagyobb ellenlábasát Black Adamat. Hogy mi lesz ebből az még a jövő zenéje, de az biztos, hogy 2018-ban sem maradunk Rock nélkül.

 Nos ennyi lett volna a 2017-es filmes évértékelő blogom a kedvenc jeleneteimmel. Remélem tetszett és ugyanolyan élvezettel olvastátok, mint amilyen élvezettel én írtam.  Ha végig olvastad akkor én azt nagyon szépen köszönöm, de ha csak végig görgetted a gifek és képek miatt az se baj.

 

Találkozunk jövőre a 2K18-as bloggal, de nem kell aggódni mert készülök mással is, nem csak filmekkel ;)

Blogírás alatt ezek a zenék IS szóltak.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://topjelenetek.blog.hu/api/trackback/id/tr8613778502

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása